Memleket Partisi Erzin Çalışmalarına Başladı
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Memleket Partisi Erzin Çalışmalarına Başladı

Memleket Partisi Erzin ilçe teşkilâtı kurucu kadrosuyla söyleşi yaptık. İlçe başkanı Tahir Okan Özgür'e parti ve gündem hakkında sorular yönettim. Söyleşiye zaman zaman kadrodaki isimler de katıldı. Gerçekten samimî bir ortamda, çok iyi karşılanıp ağırlandığımı belirtmeden geçemeyeceğim. Başta Tahir Okan Özgür olmak üzere, başkan vekili Alişan Şanda'ya, başkan yardımcıları Bahri Kambur, Yunus Emre Aksay ve Mehmet Çınar'a misafirperverliklerinden dolayı teşekkür ederim.

Memleket Partisi Erzin İlçe Başkanı

Tahir Okan Özgür kimdir?

Öncelikle sizi tanıyalım.

Tahir Okan Özgür: 22 Şubat 1995 tarihinde Erzin'de doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Erzin'de tamamladım. Adnan Menderes Üniversitesi Turizm Fakültesi'ni kazandım. Bittikten sonra Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mimarlık ve Şehir Plânlama'ya başladım. Bu sene o da bitti. Parti faaliyetlerine başladığımız için herhangi bir iş girişiminde bulunamadım.

İlçe başkanı olana kadarki süreçte siyasî kültürü ve altyapıyı nasıl edindiniz?

Tahir Okan Özgür: 2013 yılında Cumhuriyet Halk Partisi gençlik kollarında görev aldım. 2015'te üniversiteye gittiğimde orada Atatürkçü Düşünce Topluluğu okul başkanlığı yaptım. Yine aynı şekilde siyasî partinin fakülte başkanlığını yaptım. Daha sonrasında Korkut Ata'da görüş ayrılığı yaşadığımızdan dolayı bıraktım. Memleket Partisi benim ideolojime ve görüşlerime daha uygun olduğu için, 4 Eylül 2020'de başlayan Memleket Hareketi sürecinden beri içindeyim. Genel Başkan ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ile görüşüp, o şekilde kurduk. Bundan önce CHP'de aktif siyaset yapıyordum.

İlçe teşkilâtınızı birkaç gün önce kurdunuz. Sosyal medyadaki paylaşımlardan yola çıkarak baktığımda, vatandaşların Memleket Partisi'ne teveccüh gösterdiğini görmekteyim. Yani bir rüzgâr oluştu demek istiyorum. Bu husus hakkındaki yorumunuz nedir?

Tahir Okan Özgür: Bir rüzgâr oldu Erzin'de. Biz Hatay'da binamızı açan tek ilçeyiz. Diğer ilçelerde henüz binalarımız kurulmadı. Başkanlarımız ve yönetim belli ama bina tutulmadı. Diğer bir şey de, yönetimimizin yaş ortalamasının 27 yaş altı olması. Kadınlardan büyük ilgi var partimize. Kongre günü 20'ye yakın kadın üyemiz vardı oy kullanan. Şu anda 60'a yakın üyemizden 40'ı 30 yaş altından oluşuyor. Bu çok önemli bir faktör. Yönetimimiz de o şekilde; görev alan başkan yardımcılarımız, başkan vekilimiz, ilçe sekreterimiz... Hatta eğitim sekreterimiz 2003 doğumlu. Yeni 18 yaşına girdi. Partinin gençlerden oluşması halkın dikkatini çekiyor. Arkadaşlarımız da liselerdeki Z kuşağına durumu çok güzel anlatıyor. Yine aynı şekilde mahallelerinde güzel bir izlenim bıraktılar.

11 ay önce Memleket Hareketi adıyla sahaya çıkan oluşumun partileşme süreciyle sonlanmasının sebep veya sebepleri nelerdir? Söyleşi için araştırma yaparken, Muharrem İnce'nin CHP'den ayrılsa bile, partiyi kurtarmak için ayrılacağını belirttiğini yazan nokta dikkatimi çekti. "Partiyi kurtarma" olayı nedir? Ne oldu da yollar tamamen ayrıldı?

Tahir Okan Özgür: Şu an gerçek CHP'liler bence CHP'nin içinde olmayanlar. Parti bir kısım insan tarafından ele geçirilmiş, sömürülmeye devam ediyor. 10 senedir mağlûp olan kişi koltuğu bırakmıyor, 10 seçim daha bence bir şey yapamaz. Biz bunu halkımıza söylediğimizde, "Büyük başarı sağladı; belediyeleri aldı" dendi. Belediyelerin alınmasına sevindik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce'nin karşısında İyi Parti'den Meral Akşener, HDP'den Selahattin Demirtaş vardı. Saadet'ten ve Ak Parti'den de aday vardı ve buna rağmen %30 barajını uzun süre sonra Cumhuriyet Halk Partisi geçince gururlanmıştık. Ama dışlanmalar olsun, ayrışmalar olsun, o partinin içindeki bazı kesim partiyi ele geçirmiş. Biz bunlardan rahatsız olduğumuz için ayrıldık. Yoksa yine Atatürk'ün yolundan, milliyetçilik ruhumuzla yola devam ediyoruz.

Kapanışa 5 Kala Liste Değiştirilmiş

Bizim Cumhuriyet Halk Partisi'nin ideolojisine ve fikirlerine, tüzüğüne veya misyonuna, vizyonuna itirazımız yok. Ama partinin başındaki genel başkan 10 seçimdir kaybettiği hâlde, koltuktan kalkmamak için direnen bir insandı ve çevresindekiler de kaldırmamak için çabalıyordu. "Ben seni seçeyim, sen beni seç" mantığı vardı artık. Hatay'da bile 5 dakikada milletvekili listesine müdahale eden, listeyi değiştiren bir yönetim anlayışıyla karşı karşıya kalmıştık. 2018'de cumhurbaşkanlığı seçiminde saat 17'de milletvekili listeleri kapanıyordu. 16:55'te Hatay'ın tüm listesi değiştirildi genel merkez tarafından. Biz buna çok itiraz ettik. Sonuçta halk bir karar vermiş; bir liste belirlemiş. İlk sıradaki milletvekili adayı hiç yoktu listede. Onun haricinde Muharrem İnce'ye yapılan bir hata vardı: Son kurultayda tesadüf müdür bilemeyiz; Muharrem İnce'nin de oturduğu yer olan Yalova grubunun sandalyelerini tuvalet kapısının önüne koymuşlardı. Yani cumhurbaşkanı adayı olarak gösterdikleri kişiyi daha önlerde oturtabilirlerdi. Daha sonrasında bazı il başkanlarının, "Mustafa Kemal Atatürk demem ben. Atatürk demek istemiyorum; faşistlik. Mustafa Kemal'in yoldaşıyım, askeri değilim" demesine tepki göstermemişlerdi. Bursa milletvekili Orhan Sarıbal, Atatürk'e hakaret içerikli twit attığında, kimse sesli bir şekilde itiraz etmemişti. Bu olaylar üst üste geliyordu. Her gün ayrı bir film oluyordu parti. Muharrem İnce de, "Mustafa Kemal Atatürk, İstanbul'u kurtarmak için İstanbul'dan ayrılıp Samsun'a çıktı. Samsun'u kurtardıktan sonra İstanbul'u kurtardı" demişti. Genel başkanımız bunu Cumhuriyet Halk Partisi'nde başaramayacağını anladığı için, partide istenmediği için partisinden ayrılıp, 4 Eylül 2020'de Memleket Hareketi'ni başlattı. 8 şubatta istifa etti CHP'den. Siyasete hiç bulaşmamış kişilerden oluşturdu yönetimi. Bir iki kişi var önceden aktif siyaset yapan. MYK olsun, Parti Meclisi (PM) olsun; hiçbiri siyasete bulaşmamış. Hepsi üniversite mezunu düzeyinde. Çoğu Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi okuyan başkanlarımızdan oluşuyor yönetim.

Yıllarca hizmet ettiğiniz partinizden ayrılmak zor olmuştur. Yine de manevî bağ ve aidiyet duygusu hissediyor musunuz?

Tahir Okan Özgür: 8 yaşında kapısından girdim, üç yerel seçim, üç genel seçim ve bir referandum olmak üzere çeşitli seçimlerinde aktif şekilde çalıştım. Ama son zamanlarına geldiğimizde, yani 2020'nin ortasında muhalefet olarak kalacağımızı ve bu partinin muhalefetten öteye gidemeyeceğini anladım. Ben CHP'yi tanıdığım hâliyle sevdim. CHP artık tanıdığım gibi değildi; değiştirmişlerdi, Y-CHP hâline getirmişlerdi. İlkeleri unutulmuştu. "Atatürk" diyemeyen zatlar hâlâ makamındaydı. Gerçek Atatürkçüler partiden dışlanmıştı. Partiyi bu duruma getirdikleri için üzülerek, bir o kadar da Muharrem İnce'nin bizi muhalefette kalmaktan kurtaracağı umuduyla istifa ettim.

Memleket Partisi Erzin
Memleket Partisi Erzin ekibiyle

"Misafirlik çok uzadı"

Ankara Altındağ'da yaşanan hâdiseyle ilgili olarak, "Yanlış politikaların ceremesini milletimiz çekiyor" diye paylaşım yaptınız Facebook'ta. Ülkemize sığınan Suriyelilerin yanı sıra şimdi de Afganlılar gelmeye başladı. Asıl göç dalgasının ise, ABD'nin Afganistan'dan tamamen çekileceği gün olan 31 ağustostan sonra meydana geleceği söyleniyor. Afganistan'a komşu devletler Afgan halkını istemiyor, Avrupalılar kendi ülkelerindekini yollamak istiyor. Hatta dalga geçer gibi, "Mülteciler için en uygun yer Türkiye'dir" diyorlar. Hükûmetin yapması gereken nedir?

Tahir Okan Özgür: Müslüman bir ülkeyiz. Özellikle zor durumda olan Müslümanlara yardım yapılmasına, sığınmacı olarak alınmasına tamamen karşı çıkan bir parti değiliz. Ama bu misafirlik çok uzadı. Elini kolunu sallayarak geziyorlar. Altındağ'da hiçbir suçu yokken, sadece "Küfür etmeyin" dediği hâlde öldürülen bir Türk gencimiz var. Devletin, sınırlara yakın bir yerde sığınmacılara özel bir yer oluşturması ve orada şehir merkezlerine yollanmaması gerektiğini düşünüyorum. Ki biz artık bunların gerçekten savaş yüzünden geldiğini düşünmüyoruz. Çünkü siz de bilirsiniz, herkes bilir; bayramda akın akın Suriye'ye gittiler. Afganistan'dan Türkiye'ye gelene kadar iki üç ülke var aramızda. Oralara girmeden, oralarda kalmadan neden Türkiye'ye geliyorlar? Üç bin kilometreye yakın bir yol bu. Herkes elini kolunu sallaya sallaya ülkemize nasıl giriyor? Bunların düşünceleri ne? Devlet bunu araştırmalı, her geleni almamalı. %90'ı 25-45 yaş aralığında erkeklerden oluşan genç bir kadro geliyor. Çocuk ve kadın gelmiyor. Pek nadir gelenler de. Artık biz Türkiye'de yabancı insan konumunda olmaya başladık. Esnafları ziyaret ettiğimizde, kahvelerde Suriyelilerden çok şikâyet vardı. "Biz 100 liraya çalışırken, onlar 60 liraya çalışıyor" diyorlar. Halk tepkili.

Bahri Kambur: Amerika, çıkarları için girdiği Afganistan'dan şu an çıkıyor. Çünkü Taliban'la mücadelesini tamamlayamadı. Türk askerine görev düştü. Türk askerinin Afganistan'da şehit düşmesini şahsen istemem. Afganlılar buraya gelmemeli, istemiyoruz. Bizim vergilerimizle onlara maaş bağlanıyor. Onlara hizmet ediyoruz resmen. Üniversite öğrencisiyim. Ben kafede çalışırken, devletten aldığı parayla müşteri olarak gelen mültecilere hizmet etmek zoruma gidiyor. O yüzden Memleket Hareketi başladığında en başta ben gönüllüydüm. "Memleket Hareketi'ni destekleyeceğim" dedim. Tahir başkanla o zaman görüşmüştük.

"Erzin'in değerini bilmiyorlar"

Biraz da ilçemize bakalım: Bir Erzinli olarak Erzin Belediyesi'nin kent yönetimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tahir Okan Özgür: Erzin'de bir söz var; "dişli dişliyi tutmalı" diye. Ökkeş Elmasoğlu belediye başkanı seçildiğinde, Hatay ve Erzin aynı partiden olduğu için umutlanmıştık. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Erzin'e her dalda olduğu gibi üvey evlât muamelesi yapmaya, her konuda Erzin'i ayrı tutmaya devam ediyor. Meselâ Erzin'le Antakya veya Defne, Kırıkhan bence büyükşehir belediyesinin gözünde bir değildir. Oradan hizmet gelmediği için de Erzin Belediyesi pek bir hizmet yapamıyor. İlçemiz yaylasıyla, deniziyle ün yapabilecek bir yer bence ama değerini bilmiyorlar. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı belki iki senedir Erzin çarşısında görmüyorum. Halkın yanına gelmiyor. Kapalı odalarda, klimalı ortamlarda toplantı yapıp gidiyor. Yani büyükşehir, Erzin'e üvey evlât muamelesi yapmayı bırakırsa buraya da hizmet gelecektir.

Yunus Emre Aksay: Ben bir şey eklemek istiyorum. Tahir başkanın dediği gibi; bu belediye başkanıyla alâkalı bir durum değil. Örnek vermek gerekirse; geçen sene olduğu gibi, bu sene de Kurban Bayramı'nda su problemi çıkmıştı. Bahçelievler Mahallesi'nde önceden de devamlı su problemi olurdu. Belediye başkanımız Ökkeş Elmasoğlu bununla ilgili açıklamalar yaptı ve halk belediye başkanını suçlamadı. Suçlanan taraf HBB olmuştur. Çünkü su işine bakan orası.

Erzin'de askerlik şubesinin olmayışıyla ilgili sosyal medya paylaşımınız var. Bu örnekten yola çıkarak ilçemizde gördüğünüz eksikliklerden bahseder misiniz?

Tahir Okan Özgür: Birkaç eksiği tespit ettik yönetimimizle. Askerlik şubesinin olmaması başlı başına bir sıkıntı. Osmaniye'nin 13 bin nüfuslu Toprakkale ilçesinde bile şube var ve bu ilçe Osmaniye il merkezine çok yakın; 5 dakika sürüyor. Biraz önce de dediğim gibi; üvey evlât muamelesi her dalda var Erzin'e. Gençlerimiz askerlik işleri için Dörtyol'a gidiyor. Gençler bu durumdan memnun değil. Yüksel Torun Anaokulu'nun yerinde askeriyemiz vardı, kapandı. İlçemiz günden güne geriye gitmekte ve kimseden ses yok. Çünkü buna alıştırdılar halkımızı. 50 bin nüfusu görecek ilçemizde askerlik şubesinin şart olduğunu düşünüyoruz. Bunun için de ben o yazıyı yazdığımda o dönem Erzinli gençlerimiz askere gidiyordu, onlar için yazmıştım. Bu şekilde Erzin'in eksikleriyle ilgili dosyalarımız var. Meselâ EnerjiSa, yine Erzin'de yok. Bunun için hiçbir siyasî parti bir faaliyette bulunmadı. Milletvekilleri zaten bir şey yapmıyor da. Gerekli yerlere biz başvurumuzu yaptık, haber bekliyoruz. Askerlik şubesi ve EnerjiSa için gerekirse çarşı merkezinde halkımızdan imza toplamayı düşüneceğiz. Memleket Partisi adı altında olmayacak bu. Erzin halkı artık rezil olmasın, hak ettiği hayatı yaşasın.

Önümüzdeki pazar günü seçim olsa ve Memleket Partisi Erzin, belediyeyi alsa ilk icraatları ne olur?

Tahir Okan Özgür: Ben turizm okudum. Turizmden yola çıkarak birkaç dosyam var evde; Erzin'in turizmiyle alâkalı. Sadece sahil turizmi değil. Dağ olsun, yayla olsun... Bunlarla ilgili projelerimizi belediye başkanımızla görüşüp ortak bir şekilde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Özellikle kadınlarımız için daha ağırlıklı, daha alternatif dolu kurslar. Belediye bünyesinde memur çocukları için kreş, anaokulu projemiz var. Okul öncesi öğretmenliği veya kız meslek lisesinde okuyan öğrencilerimize iş kapısı açılması taraftarıyım. Z kuşağına yönelik işler yapardık. Geçenlerde yönetimimizden biri demişti; "Keşke belediye bünyesinde üniversite sınavına hazırlık kursu açılsa, öğrenciler oraya ücretsiz kaydolsa, sınav yapılsa, eksikleri görülse" diye. Biz bir hafta önce açıldık. Daha herhangi bir projemizi net bir şekilde sunamadık. Toplantılarımızda görüştüğümüz projelerimizi sosyal medyada paylaşacağız. Bir misafirimiz gelmişti. "50 yıl önce Erzin Dörtyol'dan üç dört kat daha gelişmişti" dedi. Biz o günleri görmedik, duyduk sadece. Erzin nasıl geriledi? Neden bu hâle geldi? Bu hâle kimler getirdi? Amaçları neydi? Erzin halkı buna sessiz kalmamalı, Erzin'in İskenderun'dan veya Dörtyol'dan bir farkının olmadığını görmeli artık. Memleket Partisi olarak eksikleri zaman zaman dile getireceğiz, basın açıklaması da yapacağız.

"Tecavüze idam gelmeli"

Malûmdur; maalesef sürekli kadın cinayetleri işleniyor ülkemizde. Cinsel istismara uğrayan kadınlar, adaletsizlikten ötürü intihar ediyor onuruna yediremeyip. İşte Edanur Kaplan olayı. Ne yazık ki bunun çok örneği var. Daha da acı olanı, insanları kahredeni ise, sosyal medyada yoğun bir tepki gösterilinceye kadar suçlular aramızda dolaşıyor, gözaltına alınıp serbest bırakılıyor. Memleket Partisi iktidarında insanlar istismar edildiği, üstüne bir de cinayete kurban gittiği takdirde -istismarda sadece kadınları kapsamaksızın, çocuklar ve hayvanlar da var- cezalandırma yöntemi ne olur? Cinayet olayında hapis cezası yeterli midir, yürekleri soğutur mu? Ümitcan Uygun gibi psikopatlar kanunlardan korkar mı?

Tahir Okan Özgür: Bahri arkadaşımız cevaplasın. Bu konuda araştırma yapmıştı çünkü.

Bahri Kambur: Hayvan hakları yasası Meclis'e verildiğinde AKP ve MHP oylarıyla önerge reddedildi. İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılması AKP ve MHP oylarıyla oldu. Kadınına, hayvanına değer vermeyen iktidar artık bize zarar veriyor. Haberlerde bir bakıyoruz, bir katilin veya katilin babasının bir devlet adamıyla yan yana çekilmiş fotoğrafı var. Kadın cinayetlerinde parayla dosyayı, delilleri kaldırtabilecek potansiyelde güçlü insanlar var. Bu durumda kadın asla hakkını savunamıyor. Kadın, koruma talep ettiğinde, talebi onaylanmıyor. Suçlu dışarıda geziyor. "Sana tecavüz eder, seni öldürürüm, üç yıl yatar çıkarım" diyen adam üç yıl yatıp çıkıyor. Yani ülkemizde bu olmaması gereken bir şey. Bence tecavüze kesinlikle idam cezası gelmeli.

Tahir Okan Özgür: Genel Başkanımız Muharrem İnce, "Atatürk'e hakaret edeni, saygısızlık yapanı biz partimize asla istemiyoruz. Kim olursa olsun. Doğaya saygısı olmayanı, çevreyi kirleteni kesinlikle partiden içeri almayın. Yol geçen hanı değil burası" demişti. Allah göstermesin; bölgemizde cinsel istismar ve kadına şiddet olayları yaşanırsa biz direkt hukukî yollara başvuracağız. Bunun için bize talimat verildi. Sadece sosyal medya üzerinde kınamakla kalmayacağız yani. Ayrıca, terörle bağlantısı olan, her türlü terörü yüksek sesle kınamayan kişileri de partimizde istemiyoruz.

Soruları bitirdik. Memleket Partisi Erzin İlçe Başkanlığı olarak söyleşi yaptığınız için teşekkür ederim.

Tahir Okan Özgür: Biz teşekkür ederiz.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.