Bir şey mi arıyorsunuz?

Ak Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Tolgahan Güven

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahallî İdareler Genel Seçimleri için her aday adayı gibi kolları sıvayan Ak Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Tolgahan Güven, bloguma bir röportaj verdi. Tolgahan Güven, belediye başkanı seçilmesi hâlinde Erzin'e uygulamak istediği plân, projelerini anlattı.

Tolgahan Güven kimdir?

Tolgahan Güven'le ofisinde bir araya geldik


(toc) İçindekiler


Ak Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı

Tolgahan Güven Kimdir?

İş Hayatı

Okurların ve seçmenlerin, sizin hakkınızda bilgi sahibi olması için, siyasî yönünüzün dışında kendinizden bahseder misiniz? Tolgahan Güven kimdir?
Tolgahan Güven kimdir? Erzinlidir. Erzin'in kendi öz evlâdıdır. 
Erzin'de 1988'den beri, babamın siyasetinden dolayı, ticaretin ve tarımın içerisindeyiz. Uzun yıllardır işte akaryakıt sektöründe, beyaz eşya, işte lâstik, mobilya, tarım; bu işlerle uğraşmaktayız.

Siyasî Hayatı

Şimdi de Ak Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Tolgahan Güven hakkında bilgilenelim. Siyasî kariyerinizi anlatır mısınız?
Tolgahan Güven'in siyasî kariyeri şöyle; babamızın 1988'li yılların siyasetçisi olduğundan dolayı, belediye başkanlığı yıllarından, çocukluğumuzda hep siyasetçilerin yanında olduğumuzdan, siyasetle ilgili bir merakımız oldu. Tabi o zamanlar böyle teknoloji yoktu. İşte uzun yıllar bu siyaset ve siyasetçilerle düşüp kalkınca da bu yönden çok büyük bir siyasî çevre kazandık. Bu da bizim hayatımıza çok şeyler kazandırdı. 
Geçen dönem işte aday adaylığı sürecim vardı ama nasip kısmet olmadı. Bu dönem de tekrardan adayım. İlerleyen günlerde ne olacak; her şey belli olacak Allah'ın izniyle.

"Sorunları hızlı çözebilecek kapasitem var"

"Erzin'in ana sorunu narenciye"

Belediye başkanı olmaya neden karar verdiniz?
Erzin'in birçok sorunu var. Bu sorunu en iyi bilen ve en iyi nasıl hızlı şekilde çözülür, çözümlenir; bunu çok iyi biliyorum. 
Kim ne derse desin Erzin'in ana temel sorunu, Erzin'in, halkının ana gelir kaynağı olan narenciye. Narenciyenin satması, üretmesi, işte bunun ana temel ihtiyacı olan suyu; bu sorunların acilen çözülmesi lâzım. 
Erzin'in birçok konuda sorunları var ve bu sorunlar Ankara'da hangi kurumlarda, nasıl hızlı çözülür, hepsini bildiğim için kendime bi' ilke edindim Erzin belediye başkanı olacağım diye. Erzin belediye başkanı olduğumda bu sorunları çok hızlı ve seri, en kısa sürede çözebilecek bi' kapasitem olduğuna inanıyorum. 

Tolgahan Güven'in Farkı

Ak Parti Erzin belediye başkan aday adayı olarak birkaç isim duyduk. Bu aday adayları arasından Tolgahan Güven'i neden tercih edip, seçmenin önüne Ak Parti Erzin belediye başkan adayı diye çıkarmalılar? Tolgahan Güven'in farkı nedir?
Aliciğim şöyle söyleyeyim: Tolgahan Güven'i neden Ak Parti seçmeli? Bunun en iyi cevabı şöyledir: Ben Türkiye Cumhuriyeti'nde 81 ilin 922 ilçesini biliyorum. Bütün bürokratları tanıyorum. Ve bütün sorunları çözebilecek, yani Erzin'in sorunlarını Ankara'ya götürdüğümde, "Acaba bunu hangi bakanlık, hangi genel müdür, hangi yetkili başkanlık çözer" diye düşünmeden, direkt nokta atışıyla o kuruma giderim, oradaki tanıdığım, çevrem, eşim dostumla Erzin'in sorunlarını çözecek becerim var. Erzin'in bütün sorunlarının ana noktasının çözüleceği yer Ankara'dır. Ben Ankara'da bu işi çözebileceğime inanıyorum. 
Yani Ak Parti Genel Merkezi bunun için sizi diğer aday adayları arasından seçmeli?
Şimdi şöyle; "seçmeli" derken de, yani diğer aday adayları da var, tabi saygı duyuyorum ama benim sadece Erzin'le değil, Hatay'la değil, benim Türkiye'yle bağım var Türkiye'yle. Türkiye'yle bağım olduğu için; yatırımcı, sanayici, turizmci, iş adamı, bütün sivil toplum örgütlerini buraya getirip Erzin'e bi' değer katabileceğime, Erzin'in sorunlarını yerinde çözebileceğime inandığım için ve o insanlar da bana güvendikleri için bu işi çözebileceğime inanıyorum.

İlk Üç İcraat

Ernar

Belediye başkanı seçilirseniz ilk üç icraatınız ne olacak?
Mart 31'de Erzin belediye başkanı seçildiğim gün doksan gün içerisinde ilk yapacağım iş, bunun plânlamasını bir ay içerisinde yapacağım, hemen hızlı bi' şekilde bi' plân ve program ekibimi kuracağım. Kurduktan sonra ilk yapacağım iş, Erzin'in kanayan yüz karası Ernar'a el koyacağım belediye olaraktan; burayı çalışan, üreten, kalkınan şehrimize yakın bir paketleme narenciye tesisi hâline getireceğim. 

Yeni Belediye Binası

İkincisi; Erzin belediye binasını, şu anda yerini hâlihazırdaki bi' bina var, orayı da gözüme kestirdim ve doksan gün içerisinde Erzin belediye binasını oraya taşıyacağım. Onu yapacağım. 

Baraj

Üçüncüsü de; acil Erzin'in elli yıllık geleceğini kurtarmak için Başlamış'ın üzerindeki akarsuyun üzerine bir baraj inşaatı. 
Hemen ivedilikle Erzin'in bu üç temel ana sorununu çözerekten işimize başlayacağız. Bu üç sorun. Ernar, Erzin belediye binası ve baraj. Bunu hemen başlatacağım. Doksan gün içerisinde başlatmış olacağım Allah izin verirse.

3 T

Tarım, Turizm, Tolgahan

3T'den bahseder misiniz?
3T'den şöyle bahsedeyim Aliciğim; Erzin deyince narenciye ve zeytin geliyor, tarım geliyor. Yani tarım, narenciye ve zeytincilik. 
Narenciye Ernar paketleme tesisini çok muazzam, bölgeye yakışır, Erzin halkına yakışır bir tesis hâline getireceğim burayı. 
Diğeri de dünyanın en büyük (zeytin) birliği olan Marmarabirlik ve Manisa'daki büyük zeytincilerle birlikte Erzin'e bir entegre tesisiyle pazarlama yönünde bir girişim içerisinde olacağız. 
İkinci T'yi söyleyeyim: Turizm. Yani bizim Burnaz sahilimize, Burnaz'a eski günlerdeki gibi Aliciğim üç bin beş yüzün üstünde standart baraka. Her şeyi; alt yapısı, üst yapısı, yeşilliği, havuzu artı bi' de dört yıldızlı bir otel yapacağız sahile. On iki ay boyunca orası açık olacak. Şimdiki gibi sezonluk açılacak, sezonluk kapanacak; öyle bi' şey yok. On iki ay boyunca Burnaz'da turizm olacak turizm ve kışın da yazın olduğu gibi bizim Karıncalı yaylasında güzel seyir terası, güzel bir restoran, güzel bir aile çay bahçesi yapacağım Aliciğim. Orası devamlı, yazlı kışlı insanlarımızın gidebileceği, yolunun kenarında, sağında solunda kışın ve yazın tertemiz olmak kayıt ve şartıyla, yolları hep asfalt olmak kayıt ve şartıyla bunu yapacağız. İkinci T (bu) 
Üçüncü T de; neyin nasıl yapılacağını bilen kişi Tolgahan Güven'dir. O yüzden 3T diyoruz. Tarım, Turizm, Tolgahan. 3T'yle biz bu Erzin'imize Allah izin verirse çok büyük bir ivme kazandıracağız.
Son günlerde narenciyeyle ilgili sosyal ağlarda sık paylaşımlar yapılıyor. İşte, "Ürünler üreticinin elinde kaldı", işte, "Bedavadan alın gidin." Vatandaşlara öyle söylüyorlar. "Ağacı kesin götürün, zaten işimize yaramıyor, para etmiyor" diyorlar. Sizin tarım projeniz o zaman bu narenciye üreticilerinin sorunlarını ortadan kaldıracak. Ernar'dan bahsetmiştiniz.
Şimdi şöyle söyleyeyim Aliciğim: Ernar, zamanında 1972 yılında yapıldığında Türkiye'nin en büyük kooperatifi olarak yapılmış ve başlamış. Ama belli bi' zamandan sonra gelen yöneticiler yanlış yönetmişler. Hâlen de aynı yöneticiler, yani şu an başındaki yöneticiler burayı babalarının çiftliği gibi kullanıyor. İşte kayıtlı üyeleri siliyorlar, kendilerine göre yönetim oluşturuyorlar. Burada bi' yolsuzluk var yani, burada korkunç derecede bi' yolsuzluk var. Kiracı belirsiz, işleten belirsiz, dalavere dubara hepsi. 
Erzin'imizin şu an narenciyesi neden para etmiyor? Çünkü plânlama yok. Yani burada bir örnek misali diyelim (biri) w.murcott ekiyor, herkes w.murcott ekiyor. Parayı bu kazandırıyor, diye. Bu sefer greyfurt bulunmuyor, vaşington bulunmuyor... Erzin'de plânlama yok. Bununla birlikte İlçe Tarım, Ziraat, Erzin Belediyesi ve Kaymakamlık (olarak) dört kurum; biz burada plânlama yapacağız. Biz burada hem üreticinin elinde başka çeşitler olsun, yani herkes bir maldan üretmesin diye biz bunun eğitimlerini ve elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz Erzin Belediyesi olaraktan Allah izin verirse, o günler bize nasip olursa. Ve şu anki narenciyenin para etmemesinin sebebi de, işte aynı ürünlerden üretim çok olduğu için şu an iki liradan bahsediyorlar mandalinanın kilosunu. Bu da çok elzem durum. Ve şu an Erzin'de acilen bir belediye olaraktan bir konsantre fabrikası kuracağız. Meyve suyu tesisleri kuracağız. Biz bunları sıkacağız, edeceğiz, varilleyeceğiz ve şişelenecek. Özellikle limon sosu tesisi lâzım. 
Bunlarının hepsinin plânlaması programlamasını yapacağız. Erzin'in narenciyesini Allah'ın izniyle ayağa kaldıracağız. 
Ve şu an en büyük sıkıntı; gelen işçilere yatacak yer yok. Ben şunu söylüyorum Tolgahan Güven olaraktan; her sene sezon sonunda ve sezon başında üreticilerle, tüccarlarla, ekip başı çavuşlarla toplantılar yapacağız. Ben bunların hepsine alt yapısı, üst yapısı, yatacak yerle ilgili yapacağım binaları ve bunların başındaki elcisi, kolcusu, iş yeri sahibi, patronu kimse de biz bunu kiraya vereceğiz. Biz bunlara destek vereceğiz. 
Hep birlikte olacak, ben tek başıma çözmeyeceğim. Hep beraber bütüüün insanlarla oturacağız, konuşacağız, sorunları tartışacağız ve sorun ne ise de problemleri çözeceğiz Aliciğim. Allah'ın izniyle bu işi çözeceğim.
Tolgahan Güven: Erzin halkından destek bekliyorum

Ak Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Tolgahan Güven


"Erzin halkından destek bekliyorum"

Tolgahan Güven seçilmezse Erzin ne kaybeder?
Bundan önceki belediye başkanları da geldi. Kimi geldi, "Mesleğim" dedi, "eczacıyım" dedi. Öteki geldi, "Avukatım" dedi. Kardeşim, kimse devketten büyük değildir. İster okumuş olsun, ister okumamış... Gardaşım biz Erzin Belediye Başkanı olacağız. Bizim mesleğimiz, yani önünde işte avukat, yok eczacı, yok bilmem inşaat mühendisi... Böyle bir etiket olmayacak. Biz Erzin Belediye Başkanı olduğumuzda Erzin'e çok büyük şeyler kazandırabileceğimize inandığımız için bu yola çıktık. Ha geçen dönemde de Tolgahan Güven'i burada bazıları işte "olmasın, gelmesin, etmesin" diye uğraşanlar oldu. Sebepleri ne; bazı korkuları var. Ben yanlışlığa müsaade etmem. Kim olursa olsun. Ben babam da olsa yanlış yapanın karşısında olurum. E o yüzden Erzin beş yılda değil, Erzin on beş yılda çok büyük şeyler kaybetti. 
Erzin'in eski Erzin hâline gelebilmesi için Tolgahan Güven'i Erzin halkının desteklemesini istiyorum.
Ak Parti Erzin Belediye Başkan Aday Adayı Tolgahan Güven olarak bloguma röportaj verdiğiniz için teşekkür ederim. Eklemek istedikleriniz var mı?
Aliciğim sana da teşekkür ederim. 
İnşallah benim buradaki en büyük hedefim; beş yüz kadına, Erzin'deki her evden bir kadına iş vermek. 
İkincisi de; Erzin'de on sekiz yaşına gelen her gence, inşallah belediye başkanı olduğumuz takdirde, burada aşağı yukarı üç yüz gence iş vereceğiz. Yani Erzin'de toplam bin kişiye istihdam sağlayacak bir fabrika ve işletme olacak. 
Gençlere de Erzin tarımla ilgili budama, tarım traktörle ilâçlama, tarım makineleriyle ilgili kurslar verilecek, sertifikalar verilecek ve biz bunlara Erzin Belediyesi'ne ait şirkette iş vereceğiz. 
Çiftçi gelecek, Erzin Belediyesi'nin şirketine parasını yatırdığında budaması, sürmesi, ilâçlaması, çalı kırmasından her türlü konuda traktörü ve araç gereci olmayan çiftçiye hizmet vereceğiz. Erzin'deki çiftçi bizim baş tacımız olacak. Benim burada iki hedefim var. Bir; Erzinli çiftçiye destek vermek. İkincisi; Erzin'de okuyan aşağı yukarı altı yedi bin öğrenciye destek vermek. En büyük hedefim bu benim.

Yorum Gönder

0 Yorumlar
*Yorumlar onaylandıktan sonra yayınlanır.

Yazılardan haberdar olmak için: