Kendimizi Sevmek Gerekli mi?
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Kendimizi Sevmek Gerekli mi?

    Ağaç Ev Sohbetleri'nin bu haftaki konusunu Sade ve Derin blog yazarı arkadaşımız kendimizi sevmek hakkında belirledi. 

    Bu sohbetlere ilk olarak Blogger'la Nasıl Tanıştınız yazısıyla 2020'de katılmıştım. Yıl 2023; bu zamana kadar birkaç kez çeşitli başlıklar vesilesiyle yazmaya niyetlensem de elim değmemişti. Bu defa insanın kendini sevmesi hususunda benim de söyleyeceklerim var dedim ve kalemi elime aldım.

Kendimizi Sevmek
Görsel: pixabay

Kendini Sevmek Eş Anlamlısı...

Kendine Değer Vermek

    Zülfü Livaneli'nin, "Dünyayı güzellik kurtaracak. Bir insanı sevmekle başlayacak her şey" şarkısındaki o insan neden sen olmayasın? 

    Özel güvenlik eğitimi Temel İlk Yardım dersinde doktor, İlk yardımın temel uygulamaları: Koruma, bildirme, kurtarma konusunu işlerken, koruma hususunu şöyle açıklamıştı:

Koruma derken; neyi, kimi korumalıyız? Tabi ki önce kendimizi korumalıyız. Kendimizi korumazsak, başkalarını koruyamayız.

    Görüyorsunuz ya; insanın bir olay ânında kendini koruması, onun bencilliğinden değil, başkalarının da hayatıyla ilgili. 

    Bunu sohbetimizin konusuna uyarlarsak; kendini sevmek bencillik değildir çıkarımında bulunabiliriz. 

    Kendine değer veren kişi kendine faydası olmayan alışkanlıklar edinmez, edinmişse bağımlılığa dönüşmeden bırakır. Yararlı şeyler yapar. Böylece beden ve ruh sağlığı bozulmaz. Etrafa pozitif enerji yayar. Başkalarına ibret değil, örnek olur. Demek ki önce kendimizi sevmeliyiz.

Peki Kendimizi Sevmek İçin Ne Yapmalıyız? 

    Yüreğimizi bu sevgiye açmakla başlamalıyız. Bizi boş yere yoran her şeyi ve herkesi tespit etmeliyiz. Gerekirse bir yere bunları not düşmeliyiz ki hiç unutmayalım. 

    Her şeyin başı sağlık ve huzurdur. 

    Kendini sevmeye başladığında kendin için harekete geçeceksin. Yol haritası çizeceksin kendine belki. Radikal değişimler yaşayabilirsin ama bunlar hep senin iyiliğin için. Vefasızlar, nankörler, kötü kalpliler, kısaca kendini kötü hissettiren kim varsa sana seni fark ettirdi. Kendi değerini öğretti. İç sesin, "Önceliğini bil" dedi. Bir insanı sevmekle başlayacaksa eğer dünyanın güzelleşmesi; önce kendi dünyanı güzelleştir. Huzura erişmek gayretiyle biraz yorul meselâ. Umudun olsun. Hayaller kur. Hayallerin uğruna dereleri, tepeleri aş. Elbet bu meşakkatli yolculuğun sonu gelecek. Çünkü kendini sevmek kendini bulmaktır. Yol bittiğinde yepyeni bir ben bulacaksın. 

    Sürekli alkol alan biri vardı. Dudakları içki şişesine bir değdi mi günlerce bırakmazdı. Onun içkisinden bıkan eşi, "Adam ölümüne içiyor" demişti. Bu kendinden vazgeçiştir aslında. Yaşasam ne, yaşamasam ne demektir. 

    İnsanın en büyük dostu da kendisidir, düşmanı da... İnsan iradesine sahip olduktan sonra kendi kendine zarar veremez. Deep'in, "Kendimizi sevmek gerekli mi" sorusunu bu şekilde cevaplayabilirim.

Yorum Gönder

6 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.
 1. yani kendimizi bulsak iyi olur pekiiii teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arayı arayı bulsak kendimizi. Bi' daha kaybetmesek. Yaban ellerde ziyan etmesek. :)

   Sil
 2. Kendini sevmek Uzak Doğu felsefesini çağrıştırıyor. Yazdıklarınızın tümü kişinin kendine değer vermesidir ki, buna itirazdın yok. Bununla birlikte her insanın dikkate alması gereken hususları kendini sevmeye bağlamak bana biraz alakasız geliyor. Özgüveni yeterli olmayanlar için Uzak Doğu'nun ruhani liderleri ve çağımız ruh bilimcilerinin bir tedavi yöntemi sanki. Kendimi seviyorum demek bana tuhaf geliyor. Eğer insanları bu rahatlatıyorsa sorun yok elbette. Doğru yolu bulmak duygusal motivasyonlarla değil bence akıl yoluyla, düşünerek mümkün. Bu da benim düşüncem tabii:) Uzun bir aradan sonra sohbete katıldığınız ve fikrinizi paylaştığınız için ben de teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sizin de dikkat ettiğiniz gibi yazıyı ruhsal hususları göz önüne alarak yazdım. Biraz öyle oldu, evet. Ama buradaki ana fikir; kişinin kendini fark etmesi, önemsemesi, onu yıpratan şahıslara karşı tavır alması... Sonra zaten hayat akar gider. Yani sıra başka şeylere de gelir, demek istiyorum. Emek verip yorum yaptığınız için teşekkür ederim. :)

   Sil
 3. Evet, mesele kendimizi sevmek. Kendimizi bulmak. Kalemine sağlık hocam.

  YanıtlaSil