Adaletin Bu Mu Dünya Filminin Konusu
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Adaletin Bu Mu Dünya Filminin Konusu

Protest müzik sanatçısı Selda Bağcan'ın söylediği meşhur türküyle aynı adı taşıyan Adaletin Bu Mu Dünya filmi hakkında -yorumumu kendime saklayarak- bloglamak istedim. 

Adaletin bu mu dünya filmi
Adaletin Bu Mu Dünya filmi yağmur sahnesi

Adaletin Bu Mu Dünya Filmi...

Selda Bağcan'ın İlk ve Son Sinema Deneyimi

    Sahneye ilk adım attığı yıllarda soyadını kullanmadığı için sadece Selda olarak bilinen sanatçının Adaletin Bu Mu Dünya filmi 1971'de çevrilmiş. Oynadığı tek film. O zamanlarda okuduğu birçok parçayı filmde işitmek mümkün. Gesi BağlarıÇemberimde Gül Oya, Tatlı DillimAltın Kafes, Dane Dane, Yalan Dünya, Mapushane İçinde bunlardan bazısı. Bunlara ilaveten, Selda Bağcan'ın hiçbir albümünde rastlamadığım Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim adlı şarkı da filme özel okunmuş her hâlde. Filme adını veren türküyü ise finalde dinliyoruz.

Klip İşlevi Gören Şarkıcı Filmleri

    Yetmişlerde şarkıcı filmleri modaymış. Asıl işi oyunculuk olmayan ama plâkları daha çok satsın diye sinemada da yer alan müzisyenler bu yolla da hayranlarına ulaşmaya çalışırmış. Doksanların ortasında ve iki binlerin başında müzik kanallarının gördüğü işlevi o zamanlar sinema görürmüş. Gerçi doksan-iki bin döneminde de şarkıcı dizilerinin moda olduğunu hatırlarsınız. Albümlerin çıkış ismiyle televizyon dizisi yapılırdı. Kliplerin yanı sıra dramalarla da şarkıcılar desteklenirdi. Zaten filmin içinde çalınan parçalara has sahneler bir çeşit klip gibiydi, diyebiliriz.

    Sacettin Aslan bir televizyon programında Türkan Şoray, Perihan Savaş, Cüneyt Arkın, Kartal Tibet gibi film yıldızlarını Emel Sayın, Neşe Karaböcek, Ferdi Tayfur, Ümit Besen gibi esas işi sinemacılık olmayan müzik insanlarından ayırmıştı. Üst paragrafta yazdığım cümlelere yakın bir açıklama yapmıştı.

    İşte Adaletin Bu Mu Dünya filmi de kariyerinin başında bulunan 23 yaşındaki genç Selda'ya takviye kuvvet olsun diye yapılan bir iş.

Selda plâk
Selda'nın plâk düşleri

Adaletin Bu Mu Dünya Filminin Konusuna Gelince...

    Filmde de zaten Selda bir şarkıcı rolünde... 
    Ama ilk sahnelerde, bir gün plâk doldurma hayaliyle yaşayan ve demo bandını plâkçı plâkçı gezdirip kendini yapımcılara fark ettirmeye uğraşan üniversiteli bir genç kız olarak karşımıza çıkıyor. Girdiği her yerden geri çevriliyor. "Günün birinde siz benim peşimden koşacaksınız" diyor. Parası yetmediği için mantosunu takas ederek aldığı gitarıyla boş stadyuma girip binlerce insanın "Selda!, Selda!.." tezahüratlarıyla konser verdiğinin hayalini kuruyor. Evde de elinden gitarı düşmüyor.
Adaletin Bu Dünya filmi
Selda, "Mapushane İçinde"yi okurken

Adaletin Bu Dünya
Selda, komşulara resital verirken

    Selda Bağcan'ın filmde partneri olan Önder Somer de Kudret Soylu adında bir şarkıcı rolünde. Konuşurken sesi dublajlı olup, parçaları doğal olarak kendi sesiyle okuyan Selda'nın aksine Önder Somer, Barış Manço'nun sesiyle şarkı söylüyormuş gibi yapıyor.
    Kudret, Selda'nın evinin yakınlarına farklı farklı kadınlar getirip arabada oynaşırken, Selda da Kudret'in taklidini yaparak gırgır geçince -uzun sözün kısası- elektriklenme olur. Selda çapkın bir adam olan Kudret'in samimiyetini ölçmek için ondan her cuma aynı yerde kendisini beklemesini ister. Adam da ona âşık olup yüzük takar. "Cadı" diyerek sever. 
    Bu arada Selda nihayet plâk çıkarıp ünlenmiş, "Sahnem ve plâklarım bana yeter" diyerek film tekliflerini geri çevirir seviyeye bile gelmiştir. 
    Kudret'i saplantı hâline getiren eski sevgilisi, Selda'yı kaçırtıp işkence ettirir ama evlenmelerini engelleyemez.
Adaletin Bu Dünya filmi
Kötü adam kaçmaya çalışan kadını balıkçı ağıyla yakalar

Selda Bağcan ile Önder Somer
Selda & Kudret

    Hayat bu çift için toz pembe giderken Kudret anîden durgunlaşır, kendini içkiye verir. Artık ne sahneye çıkıyordur, ne de Selda'yı dinlemeye gidiyordur. Böyle olunca ister istemez eşi şüphelenmeye başlar. "Acaba benle evlendiğine pişman mı" diye düşünür. Hatta bir zamanlar Kudret'in arabayla getirdiği kadınlara, "Tut ellerimden sarı saçlım", "Bırakma beni kumral saçlım, götür beni aşk cennetine" gibi iltifatlarına şahit olduğu günleri hatırlayarak, alkolden sızmış kocasının başında, "İsterse saçlarımı sarıya boyarım, biraz da sarı saç okşasın. İsterse kırmızıya boyarım, maviye bile boyarım. Yeter ki benden bıkmasın" der.
    Lâkin bir gün işin aslını ortak arkadaşları Hikmet'ten öğrenir kadın. Kocası kanserdir. 
    Karısına âşık adam hastalıktan ölerek karısına veda edeceğini düşündüğü için alkolik olup çıkar. 

"Sen halkınsın Selda"

    Selda da konserlerini iptal eder. Sahneden elini ayağını çeker.
    Hikmet, "Sen artık halkınsın. İstesen de onlardan kopamazsın" der. 
Adaletin Bu Dünya filmi
Selda, "Adaletin Bu Mu Dünya" diyerek gitarını parçalarken

Adaletin Bu Mu Dünya Filminin Kısa Künyesi

    72 dakikalık Adaletin Bu Mu Dünya filmi Aydın Tezel, Tijen Doray, Süheyl Eğriboz gibi oyuncular eşliğinde, Yılmaz Duru'nun yönetmenliğinde çekildi.
Etiketler

Yorum Gönder

4 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.
 1. Çok eski bir film ben arada bir seyrediyorum 1980 öncesi yeşilçam yapımlarını

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ben de '80 öncesi Yeşilçam filmlerine bakıyorum bazen. '90 kuşağıyım ama çocukken bu filmleri televizyonda da seyrettiğim için nostalji yapıyorum kendimce, yani 70'lerde yaşamamama rağmen. Teşekkür ederim ayrıca okuduğunuz ve yorumladığınız için.

   Sil
 2. Balıkçı ağıyla kadın yakalamak nedir :)

  YanıtlaSil