Kaçak Yolcular Kısa Filmi
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Kaçak Yolcular Kısa Filmi

"Kara Trenin Kaçak Yolcuları" Öyküsü

"Kaçak Yolcular" İsmiyle Filmde

     Daha önce aynı kitabın içindeki üç öyküsünü kısa metrajlı film olarak çeken şair, yazar, oyuncu ve yönetmen Selahattin Yılmaz, bu sefer de kitabıyla aynı adı taşıyan “Kara Trenin Kaçak Yolcuları”nı Kaçak Yolcular adıyla filmleştirecek.

     Selahattin Ağabey hem kişiliğinin hem de sanatçılığının kalitesinden ötürü pek kıymet verdiğim bir insan. Geçen yıl kendisiyle söyleşi yapmıştım. Bunun için evimize misafir olmuştu. Hatay’ın farklı ilçelerinde yaşıyoruz. Dolmuşa atlayıp geldi. Onun bu mütevazı hareketi bende ona olan saygıyı ve değeri artırdı. Hayata geçirmek istediği düşüncesi için naçizane bir şey yapma gereği duydum.

     Ne yapabilirdim? Bir yazı yazabilirdim; Selahattin Yılmaz adını daha çok insana duyurmak için… Selahattin Yılmaz gibi küçük imkânlarla bir şeyler yapan ve yapmak isteyen amatör ruhlular birbirinden haberdar olup tanışabilir bu vesileyle.

     Selahattin Yılmaz, içinde yirmi tane öykünün bulunduğu “Kara Trenin Kaçak Yolcuları” kitabındaki, “Satılık”, “Okul” (iman genetik bir olgudur), “Çığlık” (nedir sekiz mart) adlı öyküleri daha önce kısa film olarak kameraya almıştı.

     Bu filmler YouTube’da mevcut. Yine bir internet dizisi olan “Barsbey”in de yönetmenliğini üstlenmişti. Özellikle bu dizi Selahattin Yılmaz adına dönüm noktasıydı, diyebilirim. Zira görsel sanat yolculuğunda rüşdünü ispatlayarak hak ettiği yere gelme hususunda önemli bir adım atmıştı. Ben buradan bakınca durumu böyle görmekteyim.

     Neden derseniz; bir mevkinin size emanet edilmesi için, o mevkiye lâyık mısınız, değil misiniz, bu noktada bir farkındalık oluşturmanız gerekiyor çünkü. Mevkiyi emanet aldığınızdan itibaren sorumluluğunuz başlıyor artık.

     Yeteneğinizle, kültürünüzle, alt yapınızla, azminizle göstereceğiniz performansın seviyesi sizin oradaki akıbetinizi belirliyor. Tabi hâlihazırdaki yeriniz de referans olmak yönünden geleceğinizi…

     İşte bu farkındalığın meydana gelmesinden dolayıdır ki, “Barsbey”in yapımcısı ve başrol oyuncusu Emrah Kahraman, “Beyler Medya” markasıyla Selahattin Yılmaz’a destek verecek. Demek ki yönetmenine itimat ediyor adam. Ben de diyorum ki; şu Selahattin Yılmaz ne ballı adam!

"Kara Trenin Kaçak Yolcuları" öyküsü
Selahattin Yılmaz'la Dörtyol Atatürk Parkı'nda

     “Kara Trenin Kaçak Yolcuları”na gelince...

     “Kırklareli Kültür, Sanat ve Edebiyatçılar Derneği” ile “Önadım Medya Grubu”nun 2012’de düzenlediği şiir ve öykü yarışmasında, öykü dalında üçüncülükle ödüllendirilen eser, Kaçak Yolcular adıyla çekilecek.

     Adana tren istasyonunda başlayıp Hatay Dörtyol istasyonunda bitecek olan film ulusal ve uluslararası festivallere gönderilecek.

Kara Trenin Kaçak Yolcuları'ndan Bir Pasaj 

     Bu bir töre hikâyesi. Gelin şimdi, öyküden bir paragraf okuyalım:

“Yirmi yıl evvel dayısını öldüren adam, üç gün sonra çıkıyormuş hapisten. Onu vurması için bir silâh vermişler Mustafa’nın eline, o da kabul etmeyip bu ilkel kanunu, kaçıp uzaklara gitmek için silâhıyla birlikte binmiş nereye gittiği belli olmayan bir trene. İstanbul’daki asker arkadaşına gitmeye yolda karar vermiş. Konuşmaktan yorulup soluklandığı bir vakit, kendi kendime konuşuyormuşum gibi mırıldanmaya başladım ben de. On altı yaşımda olmama rağmen, kendimden kırk beş yaş büyük bir adama rızam olmadan, berdel usulü verilmek istendiğimi söyledim.”

     Hikâye, küçük Elif’in ağzıyla aktarılıyor. Siz yukarıdaki alıntı satırları okurken, ben de aşağıdaki satırları yazarken, filmin oyuncu kadroru oluşturulmak üzereydi. Zaten oyuncu bulmak en kolayı. Bereketli topraklarımız üstünde artist kıtlığı çekilmesi mümkün mü? Dizi işlerinin internet sitelerine de bulaşması, televizyon sektörüne girmenin zorluğundan kurtardı insanları.

     Selahattin Ağabeye kolaylık ve başarı diliyorum. Kısa film, dizi derken bir gün uzun metrajlı sinema filmleri de çekme hayaline kavuşacağını umuyorum. Selahattin Yılmaz bundan sonraki çalışmaları için her an ulaşabileceği daimî bir ekip kurmak istediğinden bahsetmişti. Yani, elinde dizi ve film çekecek ekipmanı bulunan insanlarla tanışıp, beraber hareket edebileceği kalıcı bir kadro arayışında. İlgililere duyurulur.

Etiketler

Yorum Gönder

0 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.