Ramazan Eren - Ömrümün Takvim Yaprakları
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Ramazan Eren - Ömrümün Takvim Yaprakları

     Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği’nin (OŞYAD) web sitesini incelerken, Osmaniye’de birçok edebiyat sanatçısının varlığından haberdar oldum. Bu sanatçıların içinde; ilk eserini 2018’de yayınlayan şair Ramazan Eren’e ulaşıp, kendisiyle söyleşi yapmak istediğimi belirttim. Hemen olumlu dönüş yaptı. Birkaç gün içerisinde de, Ömrümün Takvim Yaprakları adlı şiir kitabını yolladı. Lâkin gel gelelim, dünyayı kasıp kavuran Corona virüsünden dolayı dünyalılar olarak evde durmamız bizim yararımıza olacağı için, söyleşiyi kitap tanıtım yazısına çevirmeyi kararlaştırdık. Umarım böylesi de makbule geçer.

Ömrümün Takvim Yaprakları

Ramazan Eren'in İlk Eseri

     Yüz dört sayfalık kitabın arka kapak yazısını okuduğum an, eser beni kendine çekmeyi başarıverdi:

Yalnızlık, çaresizlik, terk edilmişlik ve sevda… Hepsi, insanoğlunun kaçınılmaz duyguları ve muhtemel akıbeti. Öyleyse bizler de şiirden alalım payımıza düşeni.

     Şair Ramazan Eren, hislerini basit ve yalın bir üslûpla mısralara dökmüş; saf ve samimî olarak… Özleminde, sevgisinde o saflığı ve samimiyeti şüphesiz anlıyorsunuz. Nasıl bir umutsuzluk, çaresizlik çukuruna düştüyse artık! Bu çıkmazın verdiği manevî acıyı atlatmanın veya hafifletmenin yolunu sanatta aramış; kaleme ve kâğıda sarılıp içini dökmüş. Ben böyle mış’lı, -müş’lü anlatıyorum ama bunlar benim tahminim. Yani ben, Ramazan’ın bu şiirleri hayalî birisine yazdığını sanmıyorum. Mevzunun bu kısmı onun özeli olduğu için uzatmayacağım. Fakat şurasını demeden de geçmeyeceğim: Hissiyatını günlük tutar gibi yazmak bir yana; yazdıklarını kitaplaştırmak hem cesaret işi, hem de örnek alınası bir hareket. Okumayı ve yazmayı seven insanları kendi adıma özel bulurum. Çünkü âcizane ben de bu sanatı sevdiğim için, o özel insanların varlığı şevkimi artırır. İşte Ramazan’a bakış açım böyledir.

     Sanatçılara ilham veren, hisleri ve tecrübeleridir. Acılardan, hasretlerden, umutlardan, sevinçlerden beslenirler. Her cümlenin, hatta her kelimenin bile bir hikâyesi vardır. Yaşanmışlıklar insanın ufkunu açar, üretkenliğini artırır.

     Şair Ramazan Eren’e sanat yolculuğunda kolaylık ve başarı diliyorum. İlhamı kesilmesin, okuru çoğalsın; kalemine kuvvet, zihnine ve gönlüne sağlık…

Ramazan Eren - Ömrümün Takvim Yaprakları
Ramazan Eren - Ömrümün Takvim Yaprakları


Sen Yokken

Hayal kurdum,

Müzik dinledim,

Şarkılara eşlik ettim,

Bağırdım çağırdım,

Kuşların sesini dinledim,

Suyun akışını seyrettim.

Sen yokken ne gelmedi ki başıma!

Uykularım haram oldu,

Geceler haram oldu.

Geçmek bilmiyor zaman,

Sen yokken,

Bittim resmen.

Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.
  1. Şiir yazmak da ayrı bir meziyet. Umarım kitabının çok okuru olur.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aynen... İnsanın ilgi ve yeteneği neye yönelikse ona göre yol alıp eser veriyor. Zorlamayla olmaz sanırım. Marifet hususî bir şey.

      Sil