Maskeli Süvari Film Konusu
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Maskeli Süvari Film Konusu

Orijinal Adı: The Lone Ranger

Yapım Yılı: 1956

Yönetmen: Stuart Heisler

Başroller: Clayton Moore, Jay Silverheels, Lyle Bettger, Bonita Grandville

Süre: 86 dk.


     Fabrikalar ilk yoğun dumanlarını şehirlere yaymaya başlamış, doğudaki topraklar yeterince ürün vermezken, Amerikalılar yüzlerini batıya dönmüştü. Binlercesi yeni bölgelere doğru akın etti. Yanlarındaki ev eşyalarıyla büyük nehirleri aşıyor, dağları tırmanıyor, yerlilerle mücadele ediyorlardı. Çetin topraklardaydılar, zalim topraklar. Sadece güçlüler hayatta kaldı. Yeni bir Amerikan toplumu oluştu. Adı: Öncüler. Bu savaştan, bu mücadeleden sonradan efsaneye dönüşecek bir adam doğdu. Hırsızlıktan ve baskıdan nefret eden bir adam o. Maske takıyordu. Gerçek ismi bilinmiyordu. Bembeyaz atıyla batıda fırtına gibi esiyordu. Adaletsizliğin ve kanunsuzluğun olduğu yerde bir anda ortaya çıkıyor, sonra geldiği gibi esrarengiz biçimde gidiyordu. İşareti bir gümüş kurşundu. İsmi ise: Maskeli Süvari.

     Üstteki satırlar, giriş sahnesinde anlatıcının seyirciyle paylaştığı temel bilgiler. Olaylar bu mevzu üzerinden ilerliyor.

Western Film Tanıtımı
Maskeli Süvari filminden bir kare

     Güneybatı Amerika bölgesinin, Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) bağlanıp eyalet yapılması gündemdedir. Ama bölge yetkililerinin Spirit Dağı yakınlarına yerleştirdiği yerli kabilesi ile yine o civarda yaşayan kasaba halkı arasında sürekli çatışma olduğu için, birleşik devletlere bağlanma isteği bir türlü gerçekleşmemektedir. Bölge valisi, mevzuyu araştırmak amacıyla kasabaya gelir. Çiftlik sahibi Reese Kilgore, bir yandan eyalet olma hususunda istekli görünürken, öte yandan karamsarlığını dile getirir. Kilgore'a göre, kızılderililer başka bir yere yollanmadıkça hâdiseler hiç bitmeyecektir. Çünkü kabile sakinleri eşkıyalık yapmaktadır, kasabalının hayvanlarını çalmaktadır. Hatta günün birinde canlarına da kastedeceklerinden endişe etmektedir kasaba sakinleri. Vali ise temkinli yaklaşmaktadır. Yani bu tür söylentilere hemen inanmaz. Mevzunun iç yüzünü öğrenmek için Maskeli Süvari'den yardım ister. Zaten Maskeli Süvari ile yerli kabilesi lideri Kızıl Şahin'in arası iyidir.

     Aslında Reese Kilgore, bölgenin ABD'ye bağlanmasından yana değildir. Kızılderililerin başka bir yere nakledilmesini istemesinin nedeni; kabile için kutsal sayılan, her yanı gümüş dolu Spirit Dağı'nı çiftliğine katmaktır. Bu yüzden sürekli kabileyi kışkırtmaktadır. Adamlarını yerli kılığına sokup kasabalının tarlasını yaktırmak suretiyle mal sahiplerini kabile sakinlerinin üzerine salmayı plânlarken, Spirit Dağı'nın arkasında dinamit patlatıp, güya dağda bulunan kabile tanrılarının öfkeyle bağırarak savaş istediği fikrini kabileye inandırtacaktır. Bu fırsatı kullanarak kabileyi ortadan kaldırmayı düşünmektedir. Yani kısacası Reese Kilgore, provokatörlük yoluyla halkı kin ve düşmanlığa sürüklemekte, böylece bölgenin ABD eyaleti olmasının önüne geçmektedir veya geciktirmektedir. Çünkü bölge birleşik devletlere bağlanırsa, devlet Spirit Dağı'na el koyacaktır.

     Bu arada, kabile ileri gelenleri aslında dağın gümüş dolu olduğunu biliyordur. Kabilenin din adamı aracılıyla, "Orada kutsal ruhlar var, yaklaşmayın" dedirterek, kendi halkını kandırmak için böyle bir efsane uydurmuşlardır.

     Maskeli Süvari ise, tebdili kıyafetle halkın arasına karışıp gözlem yapmakta, bilgi toplamaktadır. Yoldaşı Tonto'nun da yardımıyla olaylara dahil olacaktır.

     "Çağrı" filminde Ebu Süfyan rolünü oynayan Micheal Ansara, kabile reisi olmak için hasta ve yaşlı Kızıl Şahin'in ölümünü bekleyen, Kızıl Şahin'in barıştan yana tavrına karşın, gücünü kabile sakinlerine gösterip rüşdünü ispatlamak niyetiyle savaş isteyen ve Maskeli Süvari ile ters düşen "Kızgın At" lâkaplı Kızılderili rolünde. (Fotoğrafta ayakta duran soldaki)

Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.
  1. Baya eski bir yapımmış. Maske tanınmaması için yeterli değil gibi sanki :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aslında diziymiş. Dizi tutunca filmini çekmişler ve birçok versiyonu da varmış.

      Sil