AN5 Medya
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

AN5 Medya

Dördü öğrenci, biri sivil  beş arkadaş altyapıyı sağlam kurmak amacıyla henüz 20’sinde bile değillerken, bir yapım şirketi kurarlar. Erkan Erden, Uğur Batıhan, Mevlütcan Kaya, Can Bilgidağ ve Hüseyin Alparslan. Hepsinin de isminin, soy isminin içinde “AN” olduğu için şirkete An5 Medya adını verirler. Henüz iş resmen kurulmadan önce aileler, yakın çevre “Saçma, boş iş” diye engel olmaya çalışsa da onlar kararından caymayarak haziran 2014 başlarında sektöre girerler. İlk filmi cep telefonuyla çektikten sonra o tepki gösterenlerin bakış açısı değişir. Çünkü cevher parlamaya başlamıştır. Özel bir davetle, “Aşk Sana Benzer” filminin İstanbul’daki galasına giderler. Gitmişken de ünlü radyocu Serdar Gökalp’in Best FM’deki programına konuk olurlar. Beş genç iş adamının başarısını çekemeyen dışarıdan kimi fitneler, arabozuculuk yaparak şirketi ele geçirmeye yeltenir. “Ergence kavga çağrılarına, tehditlere kulak asmadık. Birliğimizi, işimizi, dostluğumuzu bozmak isteyenlere inat azimle çalışıyoruz” diyor" An5 Medya'nın organizatörü, kurgucu ve montajcısı Erkan Erden. Erkan “Standford Binet Zekâ Testi ve Gessel Zekâ Testi” sonucuna göre “Normal Üstü Zekâlı” bir genç arkadaşımız ve yapımcı-yönetmen Abdurrahman Çapar’ın akrabası. Söyleşi için randevulaştığımız yerde, Erkan Erden ile Mevlütcan Kaya bizi bekliyordu. Mevlütcan da açıktan Kamu Yönetimi okuyor. İki genç arkadaşla söyleştik. YouTube’den An5 Medya yazarsanız, çalışmalarını görebilirsiniz.


"Sıfır sermaye, sıfır maliyet"

Prodüksiyon şirketinizin çalışma alanı hangi işleri kapsıyor?

Erkan Erden: Genelde kısa film, reklâm filmi, tanıtım filmi, kuaför ve düğün çekimleri yapıyoruz.

Dışarıdan gelen işler için fiyat tarifeniz nedir?

Erkan Erden: Kısa filmlerden beklentimiz yok. Çünkü kendi özel çalışmamız. Bir düğünde kuaförlü çekim yaparsak 200-300 TL civarı. Reklâm, tanıtım çekimleri 400-500; 800’e kadar da çıkabiliyor.

Siz bir kısa film çektiğinizde maliyet kaça patlıyor?

Erkan Erden: Sıfır sermaye ile sıfır maliyet sloganıyla kısa metraja başladık. Fazla bir şey harcamıyoruz.

Çalışmanızı festivallere gönderiyor musunuz? Kazandığınız ödül var mı?

Erkan Erden: Mersin’de yapılan “Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali”ne göndermiştik. Altın Koza için hazırlamaya çalıştığımız projemizi yetiştiremediğimizden dolayı o kısmet olmamıştı. Önümüzdeki nisanda gerçekleştirilecek olan “Portakal Çiçeği Karnavalı”na, "Adana’yı Benden Dinleyin" konusuna uygun film hazırlayacağız. Bugüne kadar hiç ödül kazanmadık.

Bir kısa filmi başarılı ve başarısız kılan faktörleri sayar mısınız?

Erkan Erden: Başarısı için; ilk önce oyuncular önemli. Deneyimli, profesyonel kişiler olması şart. Konusu tabiî; bir anlam içermesi gerekiyor. Kamera açısı da etkili. Ama gereksiz detaylar, filmle ilgisiz konular ve çok geçişli sahneleri olan filmler başarısızlıkla sonuçlanır.

Erkan Erden, Mevlütcan Kaya
Erkan ve Mevlütcan'la


"Uzun metrajlı filmlerin çoğu sanatsal değil"

Ünlü bir artistten bahsedilirken, onun rol aldığı dizisi veya sinema filminden ziyade, oynadığı kısa film daha vurgulu anlatılıyor sanki, bana göre… Herkesçe bilinen, tanınmış oyuncuların CV’sine kısa metrajlı işlerin katkı payı daha mı yüksek?

Erkan Erden: Kısa film başlangıç olduğu için; oyuncunun nereden nereye geldiğini anlatmaya çalışıyor olabilirler.

Mevlütcan Kaya: Uzun metrajlı filmlerin çoğu sanatsal değil. Fakat kısa metrajlı filmlerin çoğunun anlattığı güzel bir hikâyesi var. Kısa filmde oynayan oyuncu, performansını daha iyi gösterebiliyor.

Yerel kanalların, kısa filmci gençlere ekranlarında kendini tanıtma fırsatı vermesi gerektiğini düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?

Erkan Erden: Adana özelinde; bu şehirde sanat ölü. Görsel medyanın tek derdi ise maddî getiri. Ne demek istediğimi kolayca anlayabilirsiniz.

Yakın bir tarihte hayata geçireceğiniz proje veya projeler var mı?

Erkan Erden: Az önce bahsettiğim gibi; Portakal Çiçeği Karnavalı’na çalışma hazırlayacağız. Best FM’de program sunan ünlü radyocu Serdar Gökalp’e video hazırlamıştık; onun ikincisi gelecek. Bir de; başrolünde ünlü sanatçı Melih Ekener’i oynatacağımız "Gezegen Yolcusu" adlı, bilim kurgu türünde kısa bir film çekeceğiz. Yaşlı bir profesörün icadı olan zaman makinesiyle geçmişe giden bir genç, dünyanın karmaşası ve hayatının monotonluğu yüzünden bir gezegene sığınıyor. Çektiğimiz filmi, yurt dışına da yollayacağız. Çekimlere ocak-şubat gibi başlarız.

Hedefiniz nedir?

Erkan Erden: İlk önce Adana’da tanınıp, çevre edinmek. Sonra da mümkünse Türkiye çapında işler yapmak. Onun için sektöre küçük yaşta girdik.

Fotoğraf: İsmail Bugan

22 Aralık 2015 - medyanoz.org

Etiketler

Yorum Gönder

2 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.