Alidemiral.net Açıldı
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Alidemiral.net Açıldı

     Blogspot’taki ilk yılıma özel bir yazı kaleme almayı düşünürken, yine bir süredir düşündüğüm şeyi gerçekleştirdim, nihayet. 

     Bloglama eylemini yıllardır ücretsiz sitelerde yaparım. Benim için sitenin domain-subdomain olmasının önemi yoktu. Yeter ki yazabileceğim bir alan olmalıydı. Aşağı yukarı on sene böyle geçti. Lâkin bazı sebeplerden dolayı artık bir alan adı edinme ihtiyacı hissettim. 

     Bu sebeplerden biri, ücretsiz kurduğun sitenin asıl sahibinin başkası olması. Daha açık ve net ifadeyle, her şey o sahibe bağlı. İsterse senden izin istemeden, hatta önceden haber bile vermeden kapatabilir senin yönettiğin alt etki alanını. Ki başıma gelmedi değil. 

    Bir sabah bloğuma bir baktım; kapalı. El emeği göz nuru yazılarım ortada yok yani. Yabancı bir web site kurucu firmasıydı ama Allah’tan o dönem, Türkçe bilen bir elemanları vardı da e-posta göndermiştim. Zararlı bir kod tespit etmişler. O zamanlar sitelere widget-gadget olarak eklenen kodları yeni keşfetmiştim. Sitene saat ekle, günün tarihini ekle, bayrak taşıyan çocuk ekle, zıplayan harflerle sitene hoş geldiniz yazısı ekle gibi basit şeylerden bahsediyorum. Bunların varlığından haberdar olunca web âlemini A’dan Z’ye öğrendiğimi sanmıştım. Neyse artık onlara durumu anlattım da adamlar bloğumu iade etti. 

    Geçenlerde yine kapandı. Ana sitelerinde bakım mı varmış, güncelleme mi varmış. Fakat bu bahsettiğim, blogspot değil, başka bir site oluşturucu. 

    Kısacası gözüm korktu bu gibi durumlardan ve alidemiral.net adresini alıp domaini Blogger’a bağladım. 

Yeni blog
pixabay.com

     Domain almamın bir başka sebebi de; söyleşi ağırlıklı içerik üreticisi olduğum için, subdomain ücretsiz sitenin amatör durmasıydı. Yoksa hemen her plâtformda yeri geldiği zaman blogspot uzantılı sitelerin bana daha sıcak ve samimî göründüğünü söylemişimdir. 

    Kaldığım yerden alidemiral.net adresinde devam edeceğim. 

Etiketler

Yorum Gönder

10 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.
 1. Hayırlı olsun ama bir şekilde buradaki içeriklerinizi de taşımanızı tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Buradaki içeriklerin çoğu, başka sitelerde çıkmış yazılarımdan oluşuyor. Yeni bloğuma taşırsam, kopya içerik durumuna düşebilir. Bu hesabı kapatmayacağım zaten. Oraya özgün içerik üretmek için çalışacağım artık.

   Sil
 2. İki adreste birden görünmek pek tercih edilecek bir durum değil bana göre. Ben olsam içeriklerin hepsini yeni adrese taşırdım. Google'ın ne düşündüğü benim için bu noktada çok önemli değil.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. alidemiral.net'in subdomain - alt sitesi yapmayı da düşünüyorum, yani blogspot uzantısı atarak ama teknik kısmından pek anlamadığım için, bir bilenden yardım almak için fırsat bekliyorum.

   Sil
 3. Hayırlı olsun, başarılar dilerim

  YanıtlaSil
 4. Hayırlı olsun🧿👏👏😊

  YanıtlaSil