Blogger'la Nasıl Tanıştınız?
Arama Sonuçlarını Almak İçin Buraya Yazın!

Blogger'la Nasıl Tanıştınız?

     Mim etkinliklerinden haberdar olmam, aşağı yukarı iki yıl öncesine dayanır. Bu da blogger sayesinde...

     Aslında kişisel blog siteleri dünyasında 9-10 yıldır varım. Blogger kadar popüler olmayan, hatta adını söylediğimde ilk kez duyulan bir site oluşturucusuyla yazıyordum. Sanırım bu yüzden çevrem yok denecek kadar az idi. Blogger kullananların birbiriyle tanışma şansı daha yüksek. Çünkü bu adreste "İzle / Takip" özelliği mevcut. Zaten bir çeşit sosyal paylaşım ağı. Bi' de etkileşim kurmuyordum pek kimseyle. İçerik üretip, sosyal medyada yayınlıyordum. İhtiyaç hâlinde, teknik konularda bilgi veren sitelere bakıyordum, o kadar. Mim diye bir şeyi geç öğrenmemin sebebi böyleydi işte. 

     Benandromeda.blogspot.com'un Ağaç Ev Sohbetleri kapsamında başlattığı "Blogger'la tanışma hikâyesi" mim etkinliğinden. Jdsezer.blogspot.com'daki yazıyla haberdar oldum. İsteyen herkes katılabilirmiş. Davetsiz misafir misali katılayım, yeni yazarlarla tanışayım, dedim.

     Blog camiasında mim; bir blog sahibinin herhangi bir konuda açmış olduğu başlık altında yazması ve bu yazıya üç blogger'ı davet etmesi, şeklinde yapılıyor. Davet edilen kişiler de yazısını yazıyor ve üçer blogger'ı da onlar çağırıyor etkinliğe. Her yazar; hem mim başlatan, hem de kendisini mimleyen insanların yazısına bağlantı veriyor. Okuyucularsa yeni bloglar / blogcular keşfetmiş oluyor. Etkinliğe çağrılanlar, buna katılmak zorunda değil. Bi' de mimlenen yazarlara bildirim gitmediği için, onların özel olarak bilgilendirilmesi gerekiyor. Yoksa haberi olmayabilir. Kendi adını tesadüfen görürse o başka.
   
     Bendeniz de DizisetSosyaliize ve Turgay Aksoy'u mimliyorum. Eğer davete icabet ederlerse memnun olurum, etmek istemezlerse canları sağ olsun.

Ağaç Ev Sohbetleri
Ağaç Ev Sohbetleri - Blogger'la Nasıl Tanıştınız?

Blogger Google ile Tanışma Hikâyem

Blogger'la nasıl tanıştınız?

     Kırtasiye malzemelerine kendimi bildim bileli meraklıyım. Kalem, kâğıt, defter, kitap, mürekkep gibi yazı araç-gereçleri beni mest eder. Ee bu durumda yazmaktan uzak durabilmek ne mümkün!

    2009'da basınla tanıştıktan sonra, yukarıda saydığım kırtasiye malzemeleriyle iyice haşır neşir olmaya başladım. Yerel gazetelerde köşe yazısı kaleme alıp, söyleşiler hazırladım. 

    Günün birinde dijital yayıncılığı keşfettim. 

    "Madem ki blog dünyasında 9-10 yıldır varsın, popüler olmayan bir sitedeydin; peki blogger google bu olayın neresinde" diye sorabilirsiniz. 

    Hemen anlatayım: Blogspot.com uzantılı siteyi yaklaşık 6-7 sene evvel kurmuştum ama kullanmıyordum. 

    Mekânım alidemiral.webnode.com.tr'ydi. 

    2017'de nedense aklıma blogger'daki adresim düşmüştü. Gel gelelim, bu bloğa girdiğim e-posta hesabımı hatırla(ya)mıyordum. 

    Bi' de ben "adsoyad" takıntılıyım. Site olsun, mail olsun, sosyal ağ olsun; bu şekilde kullanıcı adı almaya çalışırım. 

    Cânım alidemiral.net karşımda öylece dururken, elimden bir şey gelmiyordu. 

    Aradan birkaç ay geçti. Blogger aklımdan çıktı. Akıldan çıkan şey, ummadığın anda karşına çıkarmış. 

    Gene yıllar önce açtığım bir mail adresine girmiştim uzun zaman sonra. Uzantısı hoşuma gitse de, yabancı dilde olduğu için kullanmıyordum. Bir gece bu maile girip, klâsörleri kurcalamaya başladım. Özel bir nedeni yok. Neyse, bir klâsörde bu mail adresine yönlendirilmiş, blogger bilgilerimi içeren mesaj gördüm. Şöyle diyeyim; blogger hesabımı açmış olduğum e-posta adresimi, yabancı dildeki mailime yönlendirmişim vaktiyle. Böylece aklıma bir türlü gelmeyen e-posta hesabımı hatırlamış ve bloğuma erişmiştim. Öyle sevindim ki! Yerde altın bulmuş gibi oldum. Zaten bizler için buralar altın değerinde değil mi! 2018'de kavuştuğum blogger'ıma bu yılın eylül ayında geçtim. Bu ortam daha sıcak ve çekici geliyor bana.

     Keşke çok isteyip de, erişemediğimiz için kalbimize gömmek zorunda kaldığımız her şey ve herkes, bu misalde olduğu gibi mucizevî şekilde bir gece ansızın karşımıza çıksa! 

     Ağaç Ev Sohbetleri ana başlığı altında başlatılan blog mimi vesilesiyle âcizane ilk mim yazımı kaleme almış oldum. Mimlenmeden katıldığım bu etkinliğe üç blogger'ı davet ettim ama isteyen herkes katılabilir.

     Blog yolculuğunuzda kolaylık ve başarı dilerim. Okurunuz bol olsun. Zihninize sağlık, kaleminize kuvvet...

Yorum Gönder

34 Yorumlar
Yorumlar onaylandıktan sonra yayımlanır.
 1. Etkinliğe katıldığınız duyar duymaz hemen blog sayfanız ziyaret geldim sevgili @ali demiral ve severek #ağaç ev sohbetleri 68 yazınız okudum umarım daha çok kişiye ulaşmış oluruz bu etkinlikte katılımınızla bizi mutlu ettiniz başarılarınızın devamını diliyorum sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayenizde haberdar oldum. Mim mevzusunu merak ediyordum zaten. Bu da bir sebep oldu.

   Sil
 2. Ali Demiral hocamın mütevazı linkine memnuniyetle iştirak etmiş bulunmaktayım. Sanırım bu blog yazısı altında ağaç ev yapımı, avantajları, külfetleri... gibi keyif verici sohbetlerde bulunacağız :))

  Bizleri mimleyerek alelade şahıslarımızı onurlandırdığı için de Ali Hocama gönülden teşekkür ediyorum.

  --
  Saygı ve selamlarımla,
  Sosyaliize :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Etkinliğin adını böyle koymuşlar. Ben de ayak uydurdum. :)
   İlginiz için teşekkür ederim.
   Ayrıca şahsınızı hiç alelade görmüyorum Rukiye hocam. Maşallah pek marifetlisiniz. :)

   Sil
 3. Samimi , içten bir anlatım. Başlangıcınız da güzelmiş :) okurunuz bol olsun :)

  YanıtlaSil
 4. tabi ki hocam siz isteyin :) bu blog dünyasında nadir arkadaşlardansınız başarılarınızın devamını dilerim :)

  YanıtlaSil
 5. Yazınızı okudum üslubunuz hoşuma gitti. Ellerinize sağlık :)

  YanıtlaSil
 6. Ali Hocam konuyu tam kestiremediğim için Ağaç Sohbetlerini attım ortaya. Bağışlayın lütfen :-|

  Sohbetin konusu olan "blog yazmaya nasıl başladınız?" sorusuna dönecek olursak;

  benim bloga başlamam o kadar eski ki. Diyebilirim ki Türk Blogger caimasının en eskilerindenim. (bunu kendimi övmek için söylemiyorum, lütfen yanlış anlaşılmasın.)

  Şöyle anlatayım; ben blog yazmaya bağladığım 2010'lu yıllarda henüz google Blogger'ı bünyesine katmamıştı. (Katmış mıydı acaba :-/)

  Blogger'ın google'la işbirliği blog yazarlarının işini kolaylaştırdı ve blog yazmayı daha ulaşılabilir hâle getirdi.

  Ancak ne var ki sürekli blog açıp kapatma muhabbetim yüzünden fazla stabil kitlelere ulaşamadım.

  Son blogum olan sosyaliize'ye adım atma hikayemse.. Bir sonraki yorumun konusu olsun.

  Sizi bu konuda oldukça istikrarlı ve başarılı buluyorum Ali Hocam. İsabetli blogger'culuk konusunda sizden öğreneceğim yeni şeyler olacak :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Estağfurullah. Gönül ister ki, periyodik şekilde yayın yapayım ama hayat şartları buna müsaade etmiyor. :) Niteliğe önem verdiğim için, ilham geldiğinde (malzeme çıktığında) içerik üretmek istiyorum. Ayrıca Blogsözlük vesilesiyle sizin gibi güçlü bir kalemi tanıdığıma memnunum. Yeni şeylerden, sayenizde haberdar oluyorum. E bu da kalite farkı işte. Selâmlar...

   Sil
 7. Çok teşekkür ederim Ali Hocam :)) En güncel donelerle aktüeryanın nabzını tutmaya sizler için devam edeceğim :) Ben de böyle güzel dostlar edindiğim için çok mutluyum.

  YanıtlaSil
 8. Blogla uğraşmak yorucu olduğu kadar keyifli bir iştir. Ve bunu sadece bu işle uğraşanlar anlayabilir.

  Bazen kendimiz kapatıyoruz blogları, bazen onlar kapanıp gidiyor. Bazen sahipleri terk ediyor. Hüzünlü hikâyeler kalıyor geride.

  Bir çocuk gibi ihtimam göstermek gerekiyor sanırım bloğa. Başarılar diliyorum bu uzun yolculukta. 🙂

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uğraşırken bazen yorsa da, iş bittikten sonra günün sonunda bir rahatlama hissi geliyor. Zahmeti bile keyifli...
   Aynen, sevdiğimiz bir canlının veya bir eşyamızın üstüne nasıl düşüyorsak, bloğumuza da aynı hassasiyetle yaklaşmalıyız.
   Yorumunuz için teşekkür ederim. Size de başarılar...

   Sil
 9. Adınıza blog açmak güzel bir fikir, bazen ben de değiştirmeyi düşünüyorum ama şimdilik bu halini seviyorum. Blog yazmak insana iyi gelen bir aktivite. Mutlu yıllar diliyorum :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Blog camiasında nasıl tanınmışsanız, bence öyle de kalabilir. Markalaşmak pek kolay olmasa gerek. Ama siz bilirsiniz.
   İnsan blog yazarken cümlelerle bir dünya inşa ediyor âdeta.
   Size de mutlu yıllar... :)

   Sil
 10. Blog camiasında ben de çok eskiyim. Defalarca blog açıp kapadım. Saçma sapan bahanelerle. Ne kadar yazmasamda iyi bir blog okuyucusu oldum. Bu ortamdan bir okuyucu olarak hiç ayrılmadım. Yazma ihtiyacı duyduğum an gidecek tek bir yerim vardı. Yine burdayım. Ve çok mutluyum. O yüzden sizi çok iyi anlıyorum. "... bir gece ansızın karşımıza çıksa" ağladım okurken. Keşke öyle olabilse. Selamlar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz.

   İnsanın o an ki ruh hâliyle ilgili sanırım blog açıp kapama. Vaktiyle Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım ağlarındaki hesaplarımızı da "istikrarlı" şekilde kapatıp yenisini açmışızdır. "Hayata yeni bir sayfa açma" düşüncesiyle. Olur öyle şeyler. 

   Yazmasanız da sâdık bir blog okuyucusu olmanız ne güzel! Kendinize bir şeyler katmak istiyorsunuz demek ki. 

   "... bir gece ansızın karşımıza çıksa" dileğini canıgönülden yazdım inanın. Yazıyla bir ilgisi olmamasına rağmen belki dilek ânına rastlar da gerçekleşir diye, altını çizerek hem de. Zenginlik, şöhret, mevki... Boş... Koskoca dünyayı sevdiğimiz / sevdiklerimiz doldurur anca. 

   Selâmlar...  

   Sil
 11. Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim ziyaret ve yorumunuz için. Selâmlar...

   Sil
 12. İyi günler, umuyorum daha kısa bir zamanda daha güzel işler başarabilirsiniz. Reklamlar ile ilgili konuşmamız mümkün müdür?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ olun, size de blog yolculuğunuzda kolaylık ve başarı dilerim. Teknik konularda pek bilgim yok. Forumlardan, bloglardan araştırarak bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Ama gene de söyleyebilirsiniz, belki bildiğim bir mevzudur. Yardımcı olabilirsem sevinirim.

   Sil
 13. Hocam, iyi ki Blogger'a gelmişsiniz. Burada her zaman daha fazla kitleye ulaşırsınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki Blogger'a gelmişim. Blogger'lı olmaktan memnunum. :)

   Sil
 14. Merhaba bloğunuzla yeni tanıştım. siz 10 yıldır kullanıyorsunuz eni ise 2 yıldır karadaki farkı düşünüyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, eski adresimde kalsaydım; ya daha geç tanışacaktık, ya da hiç tanışamayacaktık. Hep bunlar Blogger yüzünden oluyor. :)

   "Nicelik değil, nitelik önemli" derler. 2 yılda öyle dolu dolu içerik üretir ki insan, 10 yıllık mesafeyi kapatır.

   Selâmlar... :)

   Sil
  2. ziyateriniz ve o güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

   Sil
 15. ben de Libereji.com olarak bu etkinliğe katılmak isterimm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi katılabilirsiniz. Keyifle okuruz blogger hikâyenizi.

   Sil
 16. Eee hadi bloggers dönüşünüz hayırlı olsun. Ben blogger da pek tutunamayanlardanım. Tekrar kaçtım buralardan ama yayıncılığa devam. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Teşekkür ederim. Eylülden beri wordpressteydim. Burası blogspot olarak dururken, domaini birkaç gün önce bloggera bağladım. Wp de iyi, iyi olmasına ama ben de orada tutunamadım. Burası daha kullanışlı benim için.

   Sil
 17. Ne güzel bir hikaye.Yazmak gerçekten herkese iyi geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yazmayı sevenler için keyif verici.

   Sil